Loading Video...
Ф1
6. November 2021 - 18:00

Вечерва (21 ч.) квалификации, утре (20 ч.) трката за ГН на Мексико

Во Формулa 1 шампионатот актуелна е 18-тата овосезонска трка која ќе се вози во Мексико Сити. 
 
Вечерва од 21 часот на програмата е официјалната трка за пол-позицијата по која ќе се знае распоредот на бодидите за утрешната трка за Големата награда на Мексико. 
 
Во вокусот на вниманието ќе бидат двајцата кандидати за шампионскиот трофеј, водечкиот во Генералниот поредок Макс Верстапен и актуелниот светски првак Луис Хамилтон. 
 
Во пресрет на утрешната трка, а на вкупно пет до крајот на сезоната возачот на Ред Бул, Верстапен има само осум бодови повеќе од Британецот. 
 
Инаку стартот на утрешната трка на мексиканскот гранд-при е закажан за 20 часот