Loading Video...
Спорт плус
18. September 2020 - 15:56

Срушен рекордот на Бубка стар 26 години

21-годишниот Арманд Дуплантис е новиот светски рекордер во дисциплината скок со стап. 
 
Шведскиот атлетичар на митингот од „Дијамантската лига“ во Рим ја прескокна границата од 6 мести и 15 сантиметри со што го собори 26 години стариот рекорд на легендарниот Сергеј Бипка. 
 
Инаку Швеѓанецот, веќе во два наврати успеа да ја мине и оваа височина откако на натпреварите во сала, најнапред во Полска прескока 6.17 метри, а потоа во февруари месец во Глазгов скокна и еден сантиметар повеќе (6.18 метри).