Loading Video...
Ф1
5. December 2020 - 19:16

Мерцедесите најбрзи во квалификациите - Ботас пред Расел

Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на утрешната, инаку претпоследна трка сезонава, во Формула 1 шампионатот. 
 
Возачот на Мерцедес оствари најбрзо време во денешните квалификации, па ќе го има првото стартно место. 
 
Веднаш зад него тртката ќе ја почне неговиот тимски колега Џорџ Расел кој е замена на оваа трка за актуелниот првак Луси Хамилтон кој ја пропушта трката поради позитивен тест на Ковид-19. 
 
Вториот стартне ред ќе го пополнат Макс Верстапен од тимот на Ред Бул и Чарлс Леклерк од Ферари