Loading Video...
Ф1
22. May 2022 - 18:27

Ферстапен побеник на Гранд-прито на Шпанија

Макс Ферстапен е победник на 7-ма трка во Формула 1 шампионатот, шпанскто Гранд-при.
 
Возачот на Ред Бул до својата четврта овосезоната победа и тоа во низа стигна на патеката Каталуња крај Барселона и тоа благодарение на Шарл Леклер кој иако по 30-тина кругови имаше убедлива предност, сепак поради проблчели со неговото Фертари, предвреме ја заврши трката.
 
Место на пиедесталот покрај Ферстапен обезбедија и неговиот тимски колега Серхио Перез како и возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, додека неговиот тимски колега Луис Хамилтон иако по вториот круг беше последен сепак на крајот заврши на 5.место 
 
Веќе следната недела ќе се вози осмата трка и тоа за Големата награда на Монако.