Македонија
8. јуни 2023 - 19:41

Силно невреме со врнежи од дожд и град во Делчево, поплавени десетина објекти | ВИДЕО

Големо невреме проследено со врнежи од дожд и град го зафати Делчево.

Според информациите од ЦУК, во невремето има поплавени објекти. Во моментот на информирањето, екипите од Територијалната противпожарна единица ТППЕ Делчево во секој момент очекуваат да престане дождот за да излезат на терен и да интервенираат.

„Моментално интервенираат ТППЕ Делчево со 2 ПП возила и 5 пожарникари, додека Јавно комунално претпријатие во секој момент се очекуваа да излезат на терен и да интервенираат.

До со сега во Делчево се поплавени 10 објекти, но бројот на поллавени објекти, според информациите од терен, се очекуваа да расте“ велат од ЦУК.