Спорт плус
5. August 2016 - 9:10

Рио 2016: Одбојкарите на Русија ќе го бранат олимпиското злато

 
Светската одбојкарска федерација (ФИВБ) и одоби на репрезентацијата на Русија да уествува на Олимписките игри во Рио де Женеиро.
 
Во соопштението на ФИВБ се наведува дека 30 руски одбојкари (во сала и оние кои ќе играат на терените на песок) имаат дозвола за настап, откако минатата седмица ФИВБ дополнително ги проверуваше списоците на тимовите кои ги доби од Одбјкарската федерација на Русија, а по допинг колективниот скандалот во Русија, со кој не беа одминати и одбојкарите. 
 
Александар Марки беше позитивен на тестовите направени во јануари и привремено суспендиран,  ФИВБ по разгледувањето на случајот реши дека Маркин не е виновен и иако ги прекршил допинг правилата, но дека рускиот одбојкар немал намера да го направи тоа по што беше ослободен од обвинението.
 
Со дозволата која ја даде ФИВБ, машката репрезентација на Русија че има можност да го брани златниот олимписки медал кој го освои пред четрири години во Лондон.