Свет
25. March 2020 - 8:37

Помпео: Кина се уште прикрива информации за Ковид-19

Американскиот државен секретар Мајк Помпео остро го критикуваше однесувањето на Кина за ширењето на заразата со коронавирусот, велејќи дека нивната владејачка Комунистичка партија се уште крие информации потребни за да спречат понатамошни случаи.

Во интервју за радио станицата „Вашингтон Воч“, Помпео ги повтори претходните обвинувања дека одложувањето на Кина во информирањето за вирусот ги загрозило луѓето ширум светот и рече дека „навистина донело во опасност илјадници животи“.

„Загрижен сум затоа што со ова прикривање, со тие дезинформации, Кинеската комунистичка партија продолжува да му ги ускратува на светот потребните информации за да спречи понатамошни случаи или нешто слично да се случи повторно“, додаде тој.

Помпео, исто така, ги обвини Иран и Русија за кампањите за дезинформации за вирусот.

„Продолжува дезинформациската кампања на Русија и Иран, како и на Кина“, рече тој. „Тие зборуваат дека тоа дошло од американската војска и велат дека можеби е започнато во Италија, за да се одвлече одговорноста“.