Loading Video...
Спорт плус
24. August 2019 - 18:27

Французинот Рејмонд пред Поп Ацев до триумф на Охридскиот пливачки маратон

Французинот, Рејмонд е победник на 33-тото издание на Охридскиот пливачки маратон
 
Во конкуренција на 22 пливачи, Аксел Рејмонд го освои првото место на меѓународниот пливачки маратон во Охрид, кој е четвртата трка од Ултра Гран при серијата на ФИНА. 
 
Тој патеката „Климе Савин“ долга 25 километри, ја исплива во време 5 часа 20 минути и 55 секунди  . 
 
До својот втор триумф на Охридскиот маратон (првиот пред шест години) Французинот стигна со само 7.секунди побрзо од нашиот пливач Евгениј Поп Ацев, кој пак сега е лидер во генералниот пласман од светската серија. 
 
Зад него завршија двајцата Италијанци, минатогодишниот победник Франческо Џетини и Стокино, кој е зад Поп Ацев го Генералниот поредок
 
Кај дамите, во конкуренција на осум пливачки најдобра беше Аличе Франко од Италија
 
И годинашното издание на маратонот во Охрид беше под покровителство на претседателот на државата Стево Пендаровски, а наградениот фонд изнесуваше  15.000 долари.
 
До крајот на сезоната ќе се пливаат уште маратоните во Хрватска и Италија.