Loading Video...
Спорт плус
27. September 2019 - 10:56

Денеска започнува 17-тото Светско атлетско првенство

Од денеска до 6 октомври во Доха, Катар, ќе се одржува Светското атлеткско првенство. 
 
Високите температури кои владеат во тој дел на светот, се причината поради која годишаниот шампионат се одржува на почетокот на есента, а не како што тоа беше вообичаено досега во текот на летото. 
 
Затоа за прв пат на овој шампионат маратонските трки ќе се одржуваат во вечерните часови, а првата е вечерва кога ќе се натпреваруваат дамите. 
 
Тоа е и единствената финална дисциплина на првиот натпреварувачки ден, по која ќе бидат поделени и првиот сет медали, а веќе утре на програмата се нови шест. 
 
Јован Стојаноски ќе биде единствениот македонски преставник на атлетскиот мундијал, на кој ќе настапи во квалификациите на 400 метри, закажани за 1 октомври.