Балкан
24. January 2017 - 8:39

Брисел го поздравува продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина на највисоко ниво

Во Брисел денеска ќе биде одржана нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина, на која освен премиерот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Иса Мустафа ќе присуствува и претседателите на двете страни, Томислав Николиќ и Хашим Тачи.

- Брисел го поздравува доаѓањето на претставниците на Белград и Приштина на највисоко ниво на состанокот, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, оценувајќи дека развојот на ситуацијата изминатите денови ја потенцира потребата за зајакнување на ангажманот на двете страни. 

- Развојот на настаните изминатите денови ја потенцира потребата за зајакната посветеност и ангажирање на двете страни преку дијалог, порача Коцијанчиќ во седиштето на ЕК во Брисел.

Таа повтори дека напредокот во нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија е од огромна важност за двете земји, за регионот и за ЕУ.