Loading Video...
Спорт плус
4. August 2021 - 18:41

Бразилката, Куња во фот-финиш доплива до маратнското злато

 
 
Бразилската пливачка Ана Марсела Куња го освои златниот медал во  пливачкиот маратон на делницата од 10 километри.
 
Во супер интересен финиш во кој учествуваа повеќе пливачки, Бразилката, 
За само 9.стотинки зад себе ја остави бранителката на златото од олимпијадата во Рио Де Жанеиро, Холанѓанката Шерон ван Ровендал, додека трето пласираната Карина Ли од Австралија заостана само за 1,7 секунди зад победничката.