Спорт плус
21. February 2018 - 8:17

ЗОИ 2018: Злато за Канаѓанецот Леман

Канадскиот репрезентативец Брејди Леман во слободно скијање во дисциплината ски-крос го освои златниот медал На Олимписките игри во Пјонгчанг откако беше најбрз во „големото финале“. Тој победи пред Марк Бишофбергер од Швајцарија (сребро) и Сергеј Ризик од Русија, кој го освои бронзениот медал. 
Четвртиот учесник во финалето Кевин Друри од Канада не го заврши натпреварувањето. 
На претходните Игри во Сочи во оваа дисциплина трите медали ги освоија спортистите од Франција.