Спорт плус
21. February 2018 - 15:25

ЗОИ 2018: Јапонките со Олимписки рекорд до злато

Во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање беа поделени медали во двете конкуренции. 
 
Со време на нов олимписки рекорд (2:53,89) селекцијата на Јапонија го освои златниот медал, во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање, добивајќи го директниот дуел во финалето со Холандија која мораше да се задоволи со среброто.
 
 Американките во малото финале, односно дуелот за третото место беа подобри од Канаѓанките за само 45.стотинки и го освоија бронзениот медал.