Фудбал
7. November 2017 - 15:17

Зидан во одбрана на Роналдо

 
 
 
Најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо се наоѓа во голгетерска криза. Португалецот сезонава има постигнато само еден гол во шпанска Примера, а шест во Лигата на шампионите. 
 
Иако Роналдо не е во голгетерска форма, сепак тренерот на Реал, Зинедин Зидан смета дека Португалецот одлично си ја врши работата. 
 
„Медиумите секогаш гледаат негативно, а јас поинаку од нив. Роналдо асистираше за голот на Иско. Сите знаеме дека тој е најсреќен кога дава голови, но и сега е среќен. Сепак и без да постигне гол тој одлично си ја врши работата“, изјави Зидан. 
 
Роналдо се мачеше да се впише во листата на стрелците и на последниот меч против Лас Палмас кој Реал Мадрид со доби 3:0, но асистираше при погодокот на Иско. 
 
Минатата сезона Роналдо постигна вкупно 37 голови во сите натпреварувања, додека во најефикасната негова сезона 2014/2015 постигна вкупно 60 голови за Реал.