Свет
10. December 2019 - 11:12

Закани за „минирани“ 25 метро станици во Москва

Непознати лица јавиле дека се „минирани“ 25 московски метро станици, изјавил извор од полицијата за локалните медиуми.

Вчера слични закани добила 22 објекти во кои има многу луѓе: шест трговски центри, 13 училишта, два суда и Катедралата Христос Спасител.

Метрото работи нормално, но се вршат проверки. Изворот на руските медиуми не прецизирал на кои линии на метрото се наоѓаат „минираните“ станици.

Бранот „тероризам“ во Москва и Санкт Петербург трае веќе втора недела. Речиси секој ден различни објекти добиваат писма со иста содржина – со тврдења дека во зградата е поставен експлозив.

Специјалните служби досега никаде не откриле опасни материи.