Македонија
29. March 2020 - 14:03

Во Кичево шест лица не го почитувале полицискиот час, тие се приведени

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид, каде спаѓа и општина Кичево е стабилна.

-Изминатово деноноќие, во периодот од седум часот вчера утрото до седум часот денеска, шест лица од Кичево не ја почитувале забраната за движење воведена поради коронавирусот . Тие се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветни поднесоци , информира портпаролот Стефан Димоски, кој додаде дека нема регистрирани собирања на граѓани, нарушувања на јавниот ред и мир, нема кражби и други казнени дела и не се регистрирани сообраќајни незгоди.

Димиски информира дека непречено се одвива контролата на лица кои се под мерките задолжителен државен карантин, здравствен надзор и домашна изолација и задолжителна 14-дневна самоизолација.

-Регистрирани се 16 нови лица со решенија за изолација, од кои пет се од Кичево. Полициските службеници извршија 83 контроли на лицата кои се во изолација, едно лице е во Кичево и 347 контроли на лица со изјави за самоизолација, во Кичево се 53 лица. Извршени се вкупно 149 контроли на угостителски објекти, информира Димоски.