Балкан
22. March 2020 - 17:52

Во Грција се зголемува бројот на заразени и починати од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција потврдени се 94 нови случаи на коронавирусот, а уште две лица починале, со што вкупниот број на заразени е 624, а бројот на жртви достигна до 15 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопшти претставникот за коронависрусот на Министерството за здравство на Грција, професорот епидемиолог Сотирис Циодрас, хоспитализирани се 124 лица, од кои 34 се приклучени на апарати, а пуштени од болница се 19 лица.

Повеќето од потврдените случаи се во Атина, а 55,7 отсто се мажи.

Поголемиот број од хоспитализираните граѓани имаат претходни сериозни здравствени проблеми, а нивната просечна возраст е 64 години.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис попладнево повторно ќе им се обрати на граѓаните, а потоа, еден час подоцна, од оперативниот центар за цивилна заштита ќе следат соопштенија од надлежните министри.

Според информациите во Грција, сѐ поверојатно е да се објават нови, уште поригорозни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.