Свет
27. July 2020 - 15:26

Во автобуска несреќа во Виетнам 13 загинати

Тринаесет лица загинаа во сообраќајна несреќа во централниот дел на Виетнам кога автобус излетал од автопат и се превртел.

Во несреќата има и повредени, пренесуваат виетнамските медиуми.

Во автобусот имало околу 40 патници, кои се собрале да слават 30 години од матурирањето.

Според преживеаните патници, возачот изгубил контрола над возилото, а најверојатно и  сопирачките на автобусот не функционирале добро.

Од почетокот на годинава, во сообраќајни незгоди во Виетнам загинале повеќе од 3.200 луѓе.