Џет-Сет
13. September 2015 - 10:18

Венецискиот „Златен лав“ за филмот „Од далеку“ на режисерот Лоренсо Вигас

Венецуелскиот режисер Лоренсо Вигас, со својот филм „Од далеку“, ја освои наградата „Златен лав“ за најдобро остварување на 72. Венециски филмски фестивал.

Освоената награда Вигас и ја посвети на својата земја, која минува низ период на политичка и економска нестабилност.

-Имаме некои проблеми, но ние сме многу позитивни. Ние сме еден неверојатен народ, изјави Вигас, пренесоа американските медиуми.

Наградата за најдобра режија ја освои, исто така, јужноамерикански режисер, Аргентинецот Пабло Траперо за трилерот „Клан“.

Наградата на жирито ја освои американскиот тандем Чарли Кауфман и Дјук Џонсон за анимираниот филм „Аномализа“.

За најдобра актерка на Фестивалот е прогласена Италијанката Валерија Голино за улогата во семејната драма „За твоја љубов“, а за најдобар актер е прогласен Французинот Фабрис Лукини за улогата во филмот „Хермелин“.