Спорт плус
18. August 2016 - 12:38

В сабота се плива охридскиот маратон

На 30-километарската патека „Климе Савин“, во водите на Охридското езеро, в сабота, во рамките на Гран при серијата на ФИНА ќе се плива Охридскиот маратон. Своето учество во маратонската трка го имаат потврдено 18 пливачи, по девет во машка и женска конкуренција.
 
Оваа година Гран при серијата на ФИНА има само три маратонски трки, првата се пливаше на 30.јули на езерото Сен Жан во Канада, втората е во Охрид, а третата во Неапол 4.септември.
 
Минатата година во Охрид победи Евгениј Поп Ацев, кој во Канада беше петти, каде најдобар пласман од макеоднските пливачи оствари ветеранот Томи Стефановски, додека Александар Илиевски беше деветти.
 
Овие тројца Македонски ќе пливаат и оваа година во Охрид, а покрај нив на листата се уште Аргентинците Акуилес Балаудо и Дамјан Блаум, Сточино Едоардо од Италија, Бразилецот Матеус Евангелиста , Симон Пистор од Германија.
 
Во женска конкуренција ја нема минатогодишната победничка Италијанката Аличе Франко, а настапот го имаат пријавено Силвие Рибарова (Чешка), Дариа Килик и Олга Козудуб (Русија), Рита Гарсија Ванеса, Геијо Пилар и Мори Викторија (Аргентина), Дина Левачиќ (Хрватска), Елена Лионело и Виченија Наваро (Венецуела).   
 
Наградниот фонд на маратонот десет илјади долари, организатор е Пливачката Федерација на РМ, со поддршка на Општина Охрид, Агенција за млади и спорт и Капетанијата на пристаништата.
 
Стартот на маратонот традиоционално е во 12 часот од Св. Наум, а финишот на 30 километарската трка е на градското пристаниште.
 
Рекордот на маратонот во Охрид му припаѓа на Аксел Рејмонд, постигнат пред две години кога, тогаш 19-годишниот француски маратонец, патеката ја исплива за 5:09:54(95) часа.