Балкан
10. October 2016 - 9:49

Утринава Балканот се тресе - земјотрес и во Македонија

Балканот и денеска, на стартот на новата работна недела, не престанува да се тресе. Регистрирани се земјотреси во повеќе држави.

Земјотрес ја стресе Албанија. Потресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтер, а потоа е регистриран уште еден потрес со јачина од 31 степени.

Земјотрес беше почувствуван и во повеќе градови во Турција, со интензитет од 1,8, 1,7, 1,9, 2,4, 2,0 степени.

И Македонија се стресе синоќа во 23 часот, кога беше почувствуван земјотрес со епицентар во Карбинци, со јачина од 2,4 степени.

Се надеваме дека тлото ќе се смири и ќе имаме мирни денови и ноќи.