Свет
17. јуни 2016 - 10:35

Тројца загинати и двајца исчезнати во пожар во фабрика близу Москва

Најмалку троијца луѓе загинаа и двајца пожарникари се водат како исчезнати  во пожар што зафати фабрика за мебел во предградие на Москва.

За гаснење на пожарот што зафати преку 3.700 квадратни метри и предизвика уривање на кровот на фабриката беа ангажуирани 120 пожарникари.

Пожарот изби синоќа во едноспратна зграда на фабрика за мебел што е во сопственост на италијанската фирма Модер. Проценките се дека на пожарникарите ќе им треба најмалку уште еден ден за да го изгаснат во целост пожарот за кој засега нема информации од што бил предизвикан.