Loading Video...
Ракомет
11. August 2022 - 17:55

Трета убедлива победа на младите македонски ракометарки на ЕХФ шампионатот

Машката кадетската репрезентација на Македонија ја забележа и третата убелдива победа на ЕХФ шампионатот  ракометарки до 18 години и сега го очекува дуелот во полуфиналето 
 
 
Репрезентацијата на Македонија за ракометари до 18 години со три, убедливи победи, во исто толку натпревари ја заврши групната фаза на ЕХФ шампионат што се одржува во Рига, Летонија.
 
Нашите кадети во дуелот за 1.место во А групата, попладнево ја совладаа домашната селекција на Летонија со 10 голови разлика 33-23. 
 
Жолтите-црвените кои веќе го имаа осигурано своето место во полуфиналето, ќе го исчекуваат исходот од мечот меѓу Швајцарија и Луксембург кој решава за првото место во Б групата.
 
Поразената селекција ќе биде противник на Македонија во дуелот закажан за во сабота од 17 часот.