Свет
27. January 2022 - 8:39

„Тешки“ руско-украински преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Русија и Украина ќе ги продолжат разговорите со француско-германско посредништво за две недели во Берлин, изјави специјалниот руски пратеник за украинскиот конфликт Дмитриј Козак.

Тој синоќа го опиша дијалогот како „тежок“. „И покрај разликите во толкувањето, примирјето мора да продолжи, прекинот на огнот мора да се одржи“ меѓу украинската армија и проруските сепаратисти во источна Украина, додаде тој по состанокот на претставниците на шефовите на држави и влади во Елисејската палата.

Рускиот претставник рече дека средбата во Берлин повторно ќе биде на ниво на советници и дека Самит „не е на дневен ред“. – Се надеваме дека нашите колеги ги разбраа нашите аргументи и дека ќе имаме резултати за две недели“, додаде тој на прес-конференција.

– Сакаме да го одржиме овој дијалог, потенцираше украинскиот преговарач Андриј Јермак од украинската амбасада. Според заедничката изјава објавена на крајот од речиси деветчасовниот маратонски состанок, преговарачите „остануваат посветени на ублажување на сегашните разлики во нивната идна работа“. „Важно е што денешното коминике е првиот значаен документ за кој успеавме да постигнеме договор од декември 2019 година“, рече вчера Јермак.