Македонија
18. May 2021 - 17:19

Собранието ја продолжи 41. седница на чиј дневен ред се интерпелациите на Маричиќ и Николовски

Собранието попладнево најпрво ја продолжи 39. седница на која едногласно ги донесе законите за изменување на Законот за енергетска ефикасност и за дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој. Потоа, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата и информира дека Собранието продолжува со работа по 41. седница.

За продолжението на 39. седница, рече Џафери, пратениците ќе бидат дополнително информирани.

Во салата се присутни повеќе од 61 пратеник. На дневен ред се околу 60 точки меѓу кои и две интерпелации, на министерот за правда Бојан Маричиќ и на вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски.

Во рамки на попладневното продолжение на 41. седница, по 15 часот, пред потпретседателот Горан Мисовски да даде кратка пауза за подготовка на 39. седница, Собранието заврши со расправите по повеќе предлог-закони во второ читање за кои гласањето ќе биде дополнително закажано.

Пред утврдувањето на дневниот ред на 41. седница, пак, пратениците не ги усвоија предлозите на Димитар Апасиев и Борислав Крмов од Левица кои предлагаат по скратена постапка да се донесе законот за утврдување на максималните цени за болничко лекување и за тестирање пациенти со КОВИД-19 во приватните задравствени установи. Во претпладневниот дел од седницата не беше усвоен и предлогот на група пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои предлагаат по скратена постапка да се донесе законот за дополнување на Законот за здравствената заштита.