Свет
27. September 2018 - 21:36

Смртна казна за убиецот на деца: Погубен Кинезот кој уби 9 ученици, а рани 11

Кина денеска го погуби Џао Џевеј, 28-годишникот кој во април уби 9 ученици и рани уште 11 во напад со нож во средно училиште во централната кинеска провинција Шанси, наведе на својот сајт кинескиот суд.

Целиот процес беше брз: Џао е уапсен веднаш по нападот, на смрт е осуден во јули, а погубен денеска на 27. септември.

Погубен е во округот Миџи во провинцијата Шанси штом стигна одобрување од кинескиот врховен суд, соопшти од судот.

Џао реше дека понел ножеви во своето поранешно училиште да ја исфрли фрустрацијата и бесот поради лошата среќа во животот и малтретирањето на кое бил изложен додека одел на училиште, наведено е во соопштението.

Бидејќи мотивите за одземање на животот на другите биле „вредни за презир“ и „посебно сурови“, врховниот суд се одлучи за смртна казна.

Кина не објавува официјални информации за пројот на погубените лица годишно, но групите за заштита на човековите права проценуваат дека тој број е еднаков на збирот на смртни казни од сите други земји, тврди Ројтерс.