Спорт плус
27. May 2023 - 19:46

Словенецот Роглич на чекор до триумф на Џиро Д'Италија

Словенечкиот велосипедист Примож Роглич победи на денешната претпоследна 20-та етапа на Џиро д’Италија и дојде на чекор од триумф на таа позната трка.
 
Возачот Џамбо Висма победи на хронометарската етапа од 18,6 километри од Травизио до Монте Лусари со време од 44 минути и 23 секунди и го презеде водството во генералниот пласман од Британецот Герент Томас од Инеос.
 
Роглиќ имаше дефект во еден момент, кога му падна ланецот и мораше да го смени велосипедот, но сепак успеа да ја надополни разликата и да забележи една од најголемите етапни победи во кариерата, која ќе му ја донесе првата титула на жирото.
 
Томас ја заврши делницата 40 секунди зад Роглич, а трет беше Португалецот Жоао Алмеида од тимот на Емирати со 42 секунди заостанување.
 
Пред денешната етапа Роглич заостануваше 26 секунди зад Томаш, а словенечкиот велосипедист по убедливото возење сега стекна предност од 14 секунди.