Македонија
13. April 2016 - 19:57

Скопје гори: Хулигани ја запалија Народната канцеларија на Иванов

Околу сто дежурни демонстранти на СОРОС го започнаа протестот пред зградата на СЈО. Тие  втор ден протестираат против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за помилување на политичари и нивни соработници кои се дел од нелегално прислушуваните разговори, јавува Република.

Толпата која почна да се собира околу 18 часот ја сочинуваат членови на невладини организации и здруженија и гражани под закрила на СДСМ и финансирани од СОРОС.

palenje kanc1

Протесниот марш од пред зградата на СЈО заврши пред Канцеларијата на претседателот, каде што почнаа да дивеат, да палат и да каменуваат, како што се гледа и од објавените фотографии. На канцеларијата на претседателот беше фрлен запален факел и направена е материјална штета.

palenje kanc2

palenje kanc3

Втор ден  полицијата не пружа отпор.