Фудбал
4. December 2019 - 10:47

Сити не се откажува од титулата

Манчестер сити се врати на победите во Премиер лигата пред големото дерби на Манчестер овој викенд, совладувајќи уште еден близок сосед, Барнли на гости со 4:1 инспирирани од Габриел Жесус.

Бразилецот, кој подолго време се жалеше за шансите кои ги добива од Пеп Гвардиола, ја оправда довербата на „Турф мур“, постигнувајќи прекрасен гол во 24. минута за водство од 1:0. Бразилецот зголеми на 2:0 во 50. минута, пред Родри во 68. минута да зголеми на 0:3 и да спречи било каков обид за враќање на домаќините. Ријад Марез во 87. минута стави печат на победата, а Барнли преку Брејди успеаја да постигнат утешен гол.

Со триумфот, Сити се врати на второто место на табелата со 32 поени, колку што има и третиот Лестер (кој утре го пречекува фенерџијата Ватфорд), и осум поени зад главниот ривал за титулата Ливерпул на врвот, кој утре пак игра во Мерсисајд дербито со Евертон.