Свет
27. March 2020 - 0:17

Сите во карантин само Шведска во нормала

Додека поголемиот дел од Европа е затворен во обид да го спречи ширењето на вирусот корона, Шведска се одлучи за друга стратегија - училиштата, рестораните и баровите работат нормално и луѓето дури се охрабруваат да излезат на прошетка.

Во оваа скандинавска земја, досега се потврдени 2299 случаи на  корона и починати 41 лице. Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен, го повика населението да постапи одговорно во текот на викендот и да ги следи владините препораки кои вклучуваат работа од дома доколку условите се исправни, да останете дома ако сте болни, социјална оддалеченост и да избегнувате да излезете надвор ако имате над 70 години.

На повеќе од 500 лица им е забрането собирање, а на средните училишта и универзитети им се советува да предаваат на Интернет

Официјални лица исто така ги повикаа луѓето да размислат да ги посетуваат роднините за Велигден, но за многумина, животот продолжува како и обично.

Под јавниот притисок, шведските политичари најавија дека ќе ги почитуваат препораките на Институтот за јавно здравје, кој сè уште не повика на построги мерки и забрани.

Во согласност со остатокот од Европската унија, Шведска сепак ги затвори границите за сите непотребни патувања.

Епидемиолог и советник во Светската здравствена организација Јохан Гисеке ги охрабри Швеѓаните да излезат надвор и да уживаат во пролетното сонце.

„Земи пријател и одиме еден метар оддалеку. Не ги гушкај соседите. Донеси термос и седи во паркот. Не е здраво дури да седиш дома“, рече тој.

Право или погрешно, само Швеѓаните немаат повеќе проблеми или смртни случаи од соседите кои воведоа строги забрани.