Фудбал
6. January 2022 - 9:09

Симоне Инзаги најдобар тренер во Серија А во декември

Италијанската Серија А го сумираше гласањето за најдобар тренер во лигата во декември 2021 година. Најмногу гласови доби Симоне Инзаги од Интер.

Под водство на 45-годишниот Италијанец, миланскиот клуб ги доби сите пет првенствени натпревари минатиот месец со вкупен резултат 15:0.

Во анкетата учествуваа директори на најголемите спортски весници во Италија.

По 19 кола, Интер е на врвот на табелата во Серија А, со четири бода повеќе од градскиот ривал Милан.