Loading Video...
Фудбал
3. November 2019 - 15:51

Силекс се радуваше на победа на гостувањето во Ѓорче Петров

Попладнево се одигра натпревар од 13.коло во ПМФЛ. 
 
Во еден од понеизвесните дуели од оваа рунда екипата на Силекс се радуваше на гостувањето во Ѓорче Петров каде со голот на Дејан Благојевиќ во 31.минута, ја победи Македонија минимално со 1:1. 
 
Вардар со головите на Даниел Аврамовски во 20-тата и Јован Поп Златанов во последната (90) минута ја победи Ренова со 2:0. 
 
Алими беше стрелец на три од четирите голови за Шкендија во дуелот со Борец, додека единствено немаше гол на мечот Шкупи Струга. 
 
Вчера Академија Пандев и Работнички одиграа без победник 1:1. 
 
 
КОМПЛЕТНИ РЕЗУЛТАТИ ОД 13.КОЛО 
АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ РАБОТНИЧКИ 1 – 1 
МАКЕДОНИЈА ЃП СИЛЕКС 0 – 1 
ВАРДАР РЕНОВА 2 – 0 
ШКЕНДИЈА БОРЕЦ 4 – 0  
ШКУПИ СТРУГА ТЛ 0 – 0 
 
ТАБЕЛА
1 ВАРДАР 30 бодови 
2. АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 25
3. ШКЕНДИЈА 18
4. ШКУПИ 18
5. СИЛЕКС 18
6. МАКЕДОНИЈА ГП 17
7. СТРУГА ТЛ 15
8. РЕНОВА 14
9. БОРЕЦ 14
10. РАБОТНИЧКИ 11