Свет
29. July 2021 - 19:14

Шпанија: Мерките за заштита на економски најзагрозените продолжени до октомври

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска соопшти дека актуелните мерки, кои вклучуваат заштита на најзагрозените од економските последици од епидемијата на коронавирусот, ќе бидат продолжени до крајот на октомври.

Шпанија е една од земјите што беше економски најтешко погодена на почетокот на епидемијата.

Кога карантинот беше продолжен во март минатата година, шпанската Влада воведе голем број социјални мерки, а кабинетот на Педро Санчез објави дека промените ќе бидат одобрени во текот на следната недела.

Шпанија се соочува со парадокс да биде, од една страна, еден од светските лидери во вакцинацијата, со 55,7 проценти од 47 милиони луѓе целосно вакцинирани, а од друга, земја со една од највисоките стапки на зараза со Ковид-19 во Европа во последните две недели.

Новите случаи се раширија најмногу меѓу лица на возраст под 30 години, кои допрва треба да се вакцинираат.

Земјата регистрираше вкупно 4,3 милиони случаи на Ковид-19 и над 81.000 смртни случаи.