Фудбал
9. January 2019 - 9:13

Сари им донесе лаптоп на новинарите за да докажe дека Кејн бил во офсајд

Тренерот на Челзи, Маурицио Сари, смета дека главниот арбитер Мајкл Оливер направил грешка во полуфиналниот натпревар од Лига купот против Тотенхем при користење на системот ВАР.

Италијанскиот стручњак пред новинарите донесе лаптоп со видеоснимка за да докаже дека Тотенхем неправедно добил пенал.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Хари Кејн во 27. минута по досудениот удар од 11 метри.

– Го гледав видеото од нашата камера. Имаше офсајд. Нашата камера беше во иста линија со Кејн. Убаво се гледа дека во офсајд беше со глава и со колено, изјави Сари.

Средбата заврши 1:0 за Тотенхем, а реваншот е на 24 јануари на теренот на Челзи.