Loading Video...
Фудбал
24. October 2021 - 18:48

Реал Мадрид ја надигра Барселона на „Камп Ноу“

На преполниот „Камп Ноу“ се одигра големото штапсно дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид во ракмкитѕе од 9.коло на Ла Лига. 
 
Популарното „Ел Класико“ го добија фудбалерите на Реал со 2-1
 
Иако домашините имаа неколку големи шанси да поведат, сепак Реал беше оној кој прв постигна гол и тоа дебитантски за Давид Алаба во дресот на „кралевите“ во 32-минута од средбата. 
 
Иако Барселона се обидуваше да стигне до израмнување сепак до крајот на првиот дел резултатот остана непроменет 1-0 за Реал. 
 
И во вториот дел се играше офанзивно. Но, головите беа посттигнати дури во дополнителните минути. Во 94-тата Лукас беше стрелац на вториот гол за Реал, а Агуеро три минути подоцна само го ублажи поразот.