Фудбал
31. January 2023 - 20:00

Рајо В. и Димитриевски ги напаѓаат европските позиции

Ново изненадување на Рајо Ваљекано во тековната сезона која е една од најдобрите на овој млад клуб од предградието Мадрид. 
Тимот на македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски по цели 23 години славеше на гостувањето во Виљареал и тоа минимално со 1-0 со погодокот на Кељо во 70-тата минута од средбата. 
Домаќинот од самиот почеток го напаѓаше голот на извонредниот Димитриевски но и покрај неколкуте зрели прилики не успеа да ја затресе наговата мрежа по што Рајо се искачи на 7-та позиција во Ла Лига и со тоа ја продолжува трката за излез во фудбалска Европа.