Свет
23. January 2017 - 9:56

Протести против абортусот во Париз

Еден ден по анти-Трамп протестите во Париз, во неделата попладнето протестираа противниците на абортусот под паролата „Марш за живот", јавува дописникот на МИА од Париз.

На протестот се појавува околу 10.000 луѓе според полицијата и 60.000 според организаторите. Во оваа изборна година новина е поддршката од страна на некои елементи од Републиканската партија и некои блиски на кандидатот-фаворит за претседателските избори Франсоа Фијон.

Портпаролот на „Маршот за животот“ Никола Севиња посебно инистираше на мобилизацијата : „Ние ги повикувме Французите да се мобилизираат во голем број, во еден период од историјата во кој нападот врз почитувањето на животот никогаш не беа толку силни. “

Во писмото објавено во четвртокот, папата Франциско „средечно ги поздрави учесниците на овај настан“. Позицијата на актуелниот поглавар на католичката црква не се разликува многу од таа на неговите претходници.

Пет здруженија против абортусот, во повеќе медиуми, меѓу кои и весникот „Фигаро“, објавија пораки против абортусот, во кои тврдат дека „абортусот е колективен кукавичлук“, со постери на родителите на една бремена жена со цел да покажат дека „секој во одреден момент во својот живот (...) може да имаат одговорност за одлуката за абортус ".

Министерот за човекови Лоренс Росињол, и активистките од групите за женските права беа навредени од „анти-абортус пораката во еден најголемите дневни весници“ во Франција.

Француското Националното собрание оваа недела треба да одлучи за конечно усвојување на предлог-законот со кој се предвидуват казни за веб-сајтовите кои шират „дезинформации" за абортусот, донесен во почетокот на декември во Сенатот. Католичката црква во Франција, преку гласот на нејзините епископи, остро го критикуваше создавањето дигиталната бариера“ која според неа е "сериозно" кршење на слободите.

Организатротите на „Маршот за животот“ имаат за цел да ја стават темата на абортусот во предизборната кампања.