Македонија
28. December 2019 - 16:43

Почна средбата Мицкоски - Ахмети

Со половина час задоцнување почна средбата меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерот на ДУИ Али Ахмети околу консултациите за техничка влада. Мицкоски треба да понуди име за министер за внатрешни работи, кој треба според закон да добие потврда и од двете најголеми партии на власт. Понудата на опозициската партија се уште не е позната. 

Од собранието каде што се одржува средбата со Ахмети, Мицкоски ќе има средба и во владата со лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев. 

 

Катерина Нешкова