Фудбал
7. July 2015 - 16:00

По 5 години во Италија, Ристовски во Ријека

Македонските фудбалери Иван Настевски и Стефан Ристовски кариерите ќе гои продолжат во Србија односно Хрватска. Настевски потпиша договор со Нови Пазар, а Ристовски со Ријека.
 
Иван Настевски (23) договори двегодишна соработка, тој во Нови Пазар пристигна од грчкиот второлигаш Агротикос Астерас за кој во пролетниот дел од сезоната одигра десет натпревари и постигна еден гол.
 
Играчот од средниот ред во кариерата ја започа во Македонија ЃП, а има настапувано за Вардар, Работнички, Тетекс и Етникос.
 
„Очекувам добра сезона во клуб кој има големи амбиции. Ова е фудбалски град, клубот има фантастични навивачи. Се надевам дека ќе ги исполнам очекувањата и дека ќе избориме пласман во европските купови“, рекол Настевски.
 
Стефан Ристовски кој изминатите пет сезони играше во Италија, од наредната сезона ќе го носи дресот на Ријека. Десниот бек со Ријека потпиша тригодишен договор.
 
Ристовски (23) беше играч на Парма, клуб кој банкротираше и е префрлен во Серија Д. Поради тоа Ристовски како слободен играч потпиша договор со Специја, а потоа веднаш е испратен на позајмица во Ријека.
 
Ристовски е младинец на Вардар во 2010 се пресели во Парма, а во Италија настапувал за Кротоне, Фросиноне, Бари и Латина.