Ракомет
25. May 2016 - 10:05

Плеј оф: Вардар гостува во Автокоманда

Ракометарите на Вардар шампионската титула можат да ја одбраната ако уште денеска постигнат победа на гостувањето кај Металург во салата Автокоманда. Па исто како и колешките од женскиот тим стар-нов шампион да станат на неколку кола до крајот.

Овие два тима последните сезони водеа големи борби на дуелите во македонското првенство, СЕХА лигата и во Лигата на шампионите, но оваа сезона Вардар е апсолутен фаворит.
Сепак првиот дуел годинава заврши со победа на „црвено-црните“ од 26:22, додека во финалето на Купот на Македонија беше 31:24.
Покрај натпреварот Металург - Вардар попладнево од 18 часот играат и Макс Струмица - Охрид, а утре се игра дуелот Работнички - Прилеп.
 
Табела: Вардар 21 бод, Металург 18, Макс Струмица 12. Прилеп 9, Охрид 3, Работнички 0.