Свет
18. January 2017 - 11:31

Парламентарните избори во Германија ќе се одржат на 24 септември

Парламентарните избори во Германија, на кои канцеларот Ангела Меркел се надева дека ќе освои четврти мандат, ќе се одржат на 24 септември, соопшти денеска владата, пренесува БТА.

Датумот предложен од министерот за внатрешни работи Томас де Мезиер и прифатен од кабинетот, треба да биде одобрен и од претседателот Јоахим Гаук.