Македонија
22. October 2018 - 11:41

Палмер на средба со Димитров во МНР

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер, кој денеска престојува во посета на Македонија, претпладнево во МНР има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Палмер и Димитров, како што беше најавено, ќе разговараат за поддршката на САД за Договорот од Преспа, важноста да се продолжи со реформската агенда на Македонија, како и за актуелните политички состојби во земјата и во регионот.

Палмер во текот на денов ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, како и со претставници на политичките партии.

Ова е втора посета на Палмер на земјава оваа година. Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, последен пат на средби со македонскиот државен врв беше во август годинава.