Спорт плус
22. January 2016 - 17:17

Одбојкарите ги добија противниците во Европската лига

Репрезентациите на Бугарија, Данска и Албанија се противниците на најдобрите македонски одбојкари во новото издание на Европската лига.
 
Македонските одбојкари кои лани играа во финалето на ова натпреварување и годинава ќе атакуваа на завршниот „Фајна-фор’’ турнир кој ќе се одржи од 29 јуни до 3 јули 2016.
 
Квалификациите ќе се играат кон средината на јуни и тоа на два турнири. Првиот во Бугарија ќе се игра од 10 до 12 јуни, а една недела подоцна, од 17 до 19 јуни, домаќин на истите репрезентации ќе биде Македонија.
 
Во групата Б, извлечени се селекциите на Естонија, Белорусија, Австрија и Луксембург.
 
Двете првопласирани пласирани селекции од групите, ќе се пласираат на завршниот турнир,  чиј домаќин Европската одбојкарска федерација се уште не го одредила.