Фудбал
11. August 2019 - 12:50

Обамејанг и Лаказет преговараат за нов договор со Арсенал

Премиерлигашот Арсенал е во преговори за нови договори со напаѓачите Александар Лаказет и Пјер-Емерик Обамејанг, јавуваат британските медиуми.
Според „The Sun“, договорот на Обамејанг истекува во 2021 година, на Лаказет во 2022 година. Клубот сака да ја продолжи соработката со нив на долгорочна основа.

Триесетгодишниот Обамејанг минатата сезона мина 51 натпревар за Арсенал и постигна осум гола со осум асистенции.

Ефектот на 28-годишниот Лаказет на 49 натпревари беше 19 голови и 13 асистенции.