Спорт плус
9. August 2019 - 17:34

Нов боксерски спектакл во С.Арабија

Долгоочекуваниот ри-меч за титулите во тешка категорија помеѓу Мексиканецот Енди Руиз Јуниор и Ентони Џошуа ќе се оддржи во Саудиска Арабија на 7 декември, и се очекува да „тежи“ повеќе од  100 милиони долари, откако Ријад го победи Дубаи во организацијата на спектаклот.

Руиз го шокираше Џошуа за да ги освои ВБА, ИБФ и ВБО титулите во тешка категорија во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк, и иако Британецот сакаше дуел во Британија (на „Принсипалити“ во Кардиф), мораше да се согласи на „неутрален“ терен.

Ова ќе биде втор голем боксерски меч кој се оддржува во Саудиска Арабија, откако во јули Британецот Амир Кан го победи Били Диб.