Кошарка
12. February 2017 - 17:31

Ненадејна смрт: Млад кошаркар почина во сон

Бразилскиот кошаркар Фабрисио Мело почина ненадејно во 26. година од животот.

Како што пренесоа странските медиуми, некогашниот играч на Бостон го пронашла мртов неговата мајка во семејната куќа.

Ноќта пред тоа тој порано отишол да спие, а потоа мајката го пронашла во креветот без знаци на живот. Причината за смртта се уште не е позната.

Фаб Мело студирал на универзитетот Сиракуза, каде бил втора година, а во 2012 беше прогласен за најдобар дефанизвец во сезоната. Истата година на драфтот на НБА е избран како 22. пик од страна на Бостон Селтикс.

Уште како млад играч му предвидуваа одлична кариера, а со своите партии ги оправда сите очеквуања.

Сепак во 2014 година по селибата од клуб бо клуб, Мело одлучи да се врати дома во Бразил.