Кошарка
2. November 2017 - 10:24

НБА: Четврти пораз за Кливленд во серија

Кошаркарите на Кливленд го претрпеа и четвртиот пораз во серија откако ноќеска загубија на домашен терен со 124:107 од Индијана. Во редовите на победничката екипа најфеикасни беа Тадеуш Јанг со 26 и дарен Колинс со 25 поени, а комплетната стартна петорка постигна двоцифрен број поени Оладипо 23, Богдановиќ 17 и Сабонис 15. Кај Кливленд повторно најефикасен беше Леброн Џејмс со 33 поени.
Ова воедно беше петти пораз на последните шест натпревари и сека ланскиот финалист има скор од 3-5 (победи-порази).
 
Резултати:
Шарлот - Милвоки 126:121
Кливленд - Индијана 107:124
Филаделфија - Атланта 119:109
Вашингтон - Феникс 116:122
Бостон - Сакраменто 113:86
Мајами - Чикаго 97:91
Мемфис - Орландо 99:101
Њу Орлеанс - Минесота 98:104
Њујорк - Хјустон 97:119
Денвер - Торонто 129:111
Јута - Портланд 112:103 (по продолжение)
ЛА КЛиперс - Далас 119:98