Кошарка
1. May 2018 - 10:49

НБА: Бостон поведе против Филаделфија

Kошаркарите на Бостон го искористија домашниот терен и поведоа во плеј-оф серијата против Филаделфија со 1-0.
Првиот полуфинален дуел во Источната конференција селтикс го добија со 117-101.
Доминираше триото Рози-Џејсон-Ал Крофорд кое уфрли вкупно 83 поени. Кај гостите кои беа фаворити на овој меч се истакна Ембидо со 31 поен.
Следниот меч се игра повторно во Бостон а пласман во финалето ќе обезбеди екипата која ќе дојде прва до 4 победи.