Македонија
28. January 2017 - 8:43

Најстудено во Битола и Берово, најмногу снег во Маврово

ВИСИНА НА СНЕЖНАТА ПОКРИВКА
 
3 Прилеп, 4 Штип, 5 Дебар, 8 Тополчани, 9 Кр. Паланка, 10 Струмица, 11 Куманово, 16 Скопје, 18 Д. Капија, 24 Берово, Тетово, 25 Битола, 29 Крушево, 45 Лазарополе, 46 Ѓуриште, Пожаране, 67 Маврово.
 
МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ
 
-18 Битола, Берово, -15 Тетово, -14 Куманово, -13 Скопје Зајчев Рид, Д. Капија, -12 Струмица, Штип, -11 Прилеп, Маврово, -10 Кр. Паланка, -8 Лазарополе, Виница, Тополчани, Претор, -7 Гевгелија, -6 Дојран, Ѓуриште, Пожаране, Дебар, Охрид, -5 Крушево.
 
НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот.
 
Без врнежи
 
МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА
 
Во текот на изминатата ноќ како и утринава насекаде во земјава преовладува ведро и многу студено време, особено во источните делови и по котлините. Во Битола е многу студено со магла и ниска облачност, а во останатите котлини има слаба магла. Дува слаб ветер претежно од северен правец и повеќе е изразен на повисоките места и планините.
 
ВРЕМЕТО ДЕНЕС
 
Сончево со мала локална облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Претпладне со појава на магла во котлините. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од -2 до 6 степени. Скопје Претпладне со појава на магла , а во текот на денот сончево со мала облачност и со слаб југоисточен ветер. Највисоката температура ќе достигне до околу 1 степен.
 
ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ
 
Утре претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност.Попладне ќе има зголемување на облачноста и услови за провејување на слаб снег, особено кон крајот на денот и во текот на ноќта, како и во понеделник претпладнето.
 
Ова зголемување на облачноста ќе услови покачување на утринските температури, а и дневните ќе имаат тенденција на благ пораст.