Тенис
17. April 2016 - 21:15

Надал победи во своето 100.то финале

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е победник на Мастерс турнирот во Монте Карло, откако попладнево во финале го совлада Французинот Гаел Монфилс со 2-1, по сетови 7:5, 5:7 и 6:0.
 
За Надал кој го играше јубилејното 100-то финале, ова беше деветти трофеј од Кнежеството, 68-ми во неговата кариера и прв оваа година.
 
Воедно, Надал стигна до 28.титула од Мастерс турнирите со што се изедначи на листата најтрофејни тенисери со првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ.